Google Search Console Insights BETA

Google Search Console Insights BETA

Jakiś czas temu Google poprzez Twitter’a poinformowało o rozpoczęciu testów Search Console Insights. Zapowiadane jako połączenie statystyk z dwóch narzędzi w jednym widoku. Mające na celu pomoc Twórcom w ulepszaniu — treści na stronie.

W połowie sierpnia na jednym z kont Partnerów ze Skandynawii pojawiła sie wiadomosć — Nowa usługa w wersji beta dla twórców treści – Statystyki Search Console. Z tego samego adresu co powiadomienia o klasycznym Search Console otrzymaliśmy informacje o nowej usłudze w wersji beta – Statystykach Search Console. Zapraszam do zapoznania się z możliwościami.

Jak informuje Google ta nowa, eksperymentalna usługa jest przeznaczona dla twórców treści i wydawców. Dzięki niej mogą oni sprawdzać, jak odbiorcy odkrywają zawartość witryny i co spotyka się z ich zainteresowaniem. Nowa usługa wykorzystuje dane z Search Console i Google Analytics.

jak radzi sobie Twoja witryna

Połączenia Analytics i Search Console

Na początku otrzymujemy informacje o wyświetleniach w wynikach wyszukiwania na wszystkie frazy kluczowe oraz wykres liczby wyświetleń zawartości witryny i średni czas spędzony na stronie. Kolejny box to Nowe treści, materiały w witrynie, których pierwsza odsłona miała miejsce w ciągu ostatnich 28 dni (jednak pod warunkiem, że treści, aby się tu pojawić, muszą uzyskać minimalną liczbę odsłon)

najpopularniejsze treści

Kolejne elementy to najpopularniejsze strony w witrynie i podział źródeł z uwzględnieniem reklam i ruchu z mediów społecznościowych. Widoczna jest ilość odsłon danej strony, średni spędzony czas i co najważniejsze słowa kluczowe. Najczęstsze zapytania, czyli słowa najczęściej wyszukiwane przez użytkowników w Google bezpośrednio przed kliknięciem wyniku odsyłającego do danego fragmentu treści. Wszystko podane w ciekawej formie, wraz meta tytułem strony i ewentualnym procentowym trendem zmian. Źródła również podane procentowe, razem z czasem i dokładną ilością wizyt.

zapytania i linki

Słowa kluczowe i linki przychodzące

Następnie w dość przejrzystej formie otrzymujemy dane z Search Console wzbogacone o czas wyświetlania strony i samouczek jak czytać wyniki. Mamy do wyboru, czy chcemy sprawdzać najczęstsze zapytania, czy te, które zyskują aktualnie na popularności. Uważam, że ta sekcja wraz z poniższą dotyczącą linków przychodzących, wnoszą najwięcej. Dla przedsiębiorcy, czy też niezależnego Twórcy może to być pierwsze źródło przydatnych aktualnych statystyk. Ruch z najmocniejszych linków lub sprawdzenie nowych linkujących źródeł pomoże sprawdzić bieżące działania, lub zweryfikować pracę agencji.

social media

Na koniec dane o tym, jak użytkownicy trafiają do witryny z mediów społecznościowych. Przejrzyście estetycznie z najważniejszymi danymi. Co warte uwagi, wersja na desktop jest także w formie mobilnej, czyli nie przewiduje się najpewniej możliwości przeglądania danych inaczej niż na urządzeniach mobilnych.

Subiektywna ocena Google Search Console Insights BETA

Reasumując, taka forma podawania statystyk może być bardzo przydatna dla osób, które znać przekrój statystyk ze swojej strony nie wdrażając się w zawiłe raporty z GA i SC. Od dawna największym problemem osób, z którymi współpracuję, było czytanie raportów. Często podchodzimy do rzeczy, których nie znamy jak przysłowiowy pies do jeża, w tym jednak przypadku, te raporty raczej nie będą straszyć. Brakuje mi tu na pewno danych o konwersji, ale to w końcu tylko wersja beta.

Czy Ktoś ma już może taki raport na witrynie z Polski?

Related Posts